Na današnji dan prije dvadeset godina Slaven Belupo je izborio Prvu ligu!

21.06.2019.


Nogometaši Slaven Belupa na današnji su se dan prije 22 godine, 21. lipnja 1997., plasirali u Prvu hrvatsku nogometnu ligu osvojivši prvo mjesto u kvalifikacijama ispred Segeste i Cibalije. U prvom krugu, igranom u Zagrebu na Maksimiru sve tri utakmice završile su rezultatom 1:1 pa su se kvalifikacije morale ponoviti. Ovog puta se igralo u Kranjčevićevoj, a ključnom utakmicom pokazala se ona između Slaven Belupa i Cibalije. Naši nogometaši, pred punim tribinama koprivničkih navijača, slavili su rezultatom 2:0 i tako osigurali Prvu HNL. Strijelci u povijesnoj pobjedi bili su Županac i Drvosek. Posebno se pamti više od pedeset autobusa punih navijača koji su u Zagreb išli bodriti Slavenaše i nezaboravni doček pred gotovo 10.000 ljudi na koprivničkom glavnom trgu.

– Bio je to neopisiv dan. Od utakmice u Kranjčevićevoj i punih tribina naših navijača do dočeka u Koprivnici gdje se okupilo 10.000 ljudi. Događaj je to koji će zauvijek ostati u našim srcima. Naravno da mi je posebno drago što sam postigao pogodak u takvoj utakmici, ali pobjedu je donijela cijela momčad. Na temelju tog uspjeha, u Koprivnici danas postoji izvrsna Škola nogometa koja odgaja 300-tinjak djece godišnje, gledamo prvoligaški nogomet s čim se može pohvaliti tek devet gradova u Hrvatskoj, u Koprivnici su gostovali Aston Vila, CSKA, Athletic Bilbao, Deportivo, Stuttgart, Galatasaray… – rekao je Oliver Drvosek-Kihas, strijelac drugog pogotka protiv Cibalije, a danas trener u našoj Školi nogometa.

SASTAV SLAVEN BELUPA PROTIV CIBALIJE: Bulić, Gaća, Međimorec, Kadović, D. Ferenčina, Brčić, Županac, Ž. Kobaš (od 58. Jukić), Lončarević, Havaić, Omrčen-Čeko (od 73. Drvosek- Kihas, od 88. Ogrizović). TRENER: Ivan Bedi.

Strijelci: Goran Županac 30′, Oliver Drvosek-Kihas 84′