GALATASARAY – TURSKI I EUROPSKI VELIKAN

06.08.2007.


Galatasaray SK iz Istanbula, suparnik našega kluba u 2. pretkolu Kupa UEFA, po dosadašnjim ostvarenjima je turski i europski velikan i proglašen je apsolutnim favoritom u odnosu na Slaven Belupo. Najstariji je turski klub, osnovan 1905. godine, i danas ima oko 20 milijuna navijača. Prvaci Turske bili su 16 puta, a turski Kup osvojili su 14 puta. U europskim kupovima ukupno su odigrali 197 utakmica u kojima su zabilježili 71 pobjedu, 50 neodlučenih rezultata i 76 poraza uz razliku pogodaka 254:290.
Godine 2000. Galatasaray je osvojio Kup UEFA pobjedom nad Arsenalom nakon jedanaesteraca, a pobjedom od 3:2 protiv Real Madrida osvojili su i europski Superkup. Prvi su turski klub kojem je uspjelo osvojiti jedan od europskih naslova. U Ligi prvaka najveći im je domet nastup u četvrtfinalu.
U prošloj sezoni Galatasaray je u prvenstvu Turske osvojio treće mjesto, iza Fenerbahčea i Bešiktaša, sa 15 pobjeda, 11 remija i 8 poraza i razlikom pogodaka 58:37. Prvu utakmicu novog prvenstva, turska momčad igrat će ove nedjelje u Istanbulu, protiv Caykur Rizespora.
Pomoćni trener Galatasaraya Ahmet Akcan u Zagrebu je pratio utakmicu 3. kola Prve HNL između Zagreba i Slavena Belupa. Glavni trener našeg suparnika je Nijemac Karl Heinz Feldkamp, a kapetan je bivši hrvatski reprezentativac Stjepan Tomas. Osim njega, u klubu je još mnogo poznatih igrača i reprezentativaca, kao što su Hakan Sukur, Hasan Sas, Rigobert Song, Tobias Linderoth, Okan Buruk, Lincoln, Umit Karan i ostali.